Մայիսի 20-ին Բիշքեկում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին: Պատվիրակության կազմում էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը եւ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Մինչ նիստը սկսվելը ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդարանների ղեկավարներին ընդունել է Ղրղզական Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը:
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստում ներկայացված են եղել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդարանների, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատվիրակությունները: ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը վարել է ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը: Նիստում մասնակիցներին ողջունել է Ղրղզական Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի նախագահ Դաստանբեկ Ջումաբեկովը՝ իր ելույթում ընդգծելով հավաքական փոխգործակցության կարեւորությունը:
Նիստի սկզբում ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին՝ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապացությամբ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստին առաջին անգամ մասնակցելու առիթով: Նա առաջարկել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ լիագումար նիստերը հայաստանյան կողմի հրավերով անցկացնել 2019թ. աշնանը՝ Երեւանում: Առաջարկն ընդունվել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի բոլոր անդամների կողմից, ինչի վերաբերյալ կայացվել է համապատասխան որոշում:
Նիստում քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր: ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում հաստատվել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությունը:
Օրակարգում ընդգրկված են եղել նաեւ 2019թ. ՀԱՊԿ-ում Ղրղզական Հանրապետության նախագահության առաջնահերթությունների, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում համատեղ մոտեցումների ձեւավորման, 2016-2020թթ. ՀԱՊԿ ԽՎ աշխատանքային ծրագրում փոփոխություններ կատարելու մասին, ինչպես նաեւ կազմակերպչական հարցեր:

20 мая делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном приняла участие в выездном заседании Совета ПА ОДКБ в Бишкеке. В составе делегации – вице-спикер НС А.Симонян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян.
До начала заседания глав парламентов ПА ОДКБ принял Президент Кыргызской Республики С.Жеенбеков.
На заседании Совета ПА ОДКБ были представлены делегации парламентов ПА ОДКБ, а также парламента Сербской Республики, имеющей в ОДКБ статус наблюдателя.   Заседание Совета ПА ОДКБ вел Председатель ПА ОДКБ В.Володин. Участников заседания приветствовал председатель Жогорку Кенеша  Кыргызской Республики Д.Джумабеков, в своем выступлении подчеркнувший важность коллективного взаимодействия.
В начале заседания Председатель ПА ОДКБ В.Володин поздравил А.Мирзояна с избранием Председателем НС и первым участием в заседании Совета ПА ОДКБ. По приглашению армянской стороны он предложил провести заседание Совета и пленарное заседание ПА ОДКБ осенью 2019 г. в Ереване. По предложению, принятому всеми членами Совета ПА ОДКБ, вынесено соответствующее решение.
На заседании обсуждены многочисленные вопросы. В должности председателя Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству утвержден вице-спикер НС А.Симонян.
В повестке дня также были вопросы приоритетов председательства Кыргызской Республики в ОДКБ в 2019 г., формирования единых подходов в ПА ОДКБ, изменений в рабочей программе ПА ОДКБ 2016-2020 гг., а также организационные вопросы.